Тримати дистанцію
В роботі, як і в житті, стаються конфлікти. Раніше я вже писав, що саме через конфлікти відбувається ріст важливих навичок, для прикладу, відстоювання свого інтересу.
Буває, ви спостерігаєте народження конфліктної ситуації, яку не повністю розумієте. Взагалі, якщо не ви ініціатор цієї події, то всіх деталей ситуації знати неможливо.
Одним з варіантів реакції на розгортання конфлікту є тримання безпечної дистанції. В термінах єдиноборств, це означає дистанцію, з якої можна безпечно спостерігати за усіма рухами противника та можливістю вчасно застосувати контратаку. Що це значить для програміста?
Спочатку опишу декілька можливих ситуацій, щоб було зрозуміло про що йде мова: компанія пропонує змінити умови контракту в гіршу для вас сторону, міняється структурна організація команди, є ініціатива використати нову і неперевірену технологію в проекті…
Ініціатор таких конфліктних ситуацій наперед прогнозує варіанти вашої реакції та готує аргументи чи контрдії. Але що йому робити, коли миттєвої реакції немає? Це шокує, виводить з рівноваги й дає вам можливість сформулювати свою чітку позицію та відповідь. Тобто тактика “тримати дистанцію“ означає тримати емоційну дистанцію і не реагувати відразу. Якщо у вас просять поділитись своїми думками чи позицією, а ви відчуваєте, що не все тут чисто — відкладіть свою реакцію на 5 хв, годину чи навіть на декілька днів, в залежності від ситуації.
Не всі випадки протистояння дозволяють таку поведінку, іноді швидкість реакції є критичною. В нашій роботі, на щастя, таких конфліктів є дуже мало. Також більшість робочих конфліктів напряму не зачіпають ваших інтересів, а є частиною ефективного робочого процесу. В таких ситуаціях немає потреби ставати в захисну позицію, навпаки — часто є сенс свідомо розганяти конфлікт далі, щоб знайти ефективніше рішення.
Тактика утримування дистанції дозволить спокійно все обдумати та сформувати свою відповідь в ситуаціях, коли на кону є ваш інтерес.
До завтра,
Саша